8. Egipski kalendarz i jego 3 pory roku
W starożytnym Egipcie był stworzony i uznawany tzw. kalendarz słoneczny. Posiadał on 3 pory roku. Każda z nich oznaczała uwarunkowanie zachowania się Nilu w danym okresie czasu. Zaczynał się od jesieni, po której przychodzi zima, a po niej lato. W każdej porze roku czas jej trwania wynosił 4 miesiące.
Jesień, czyli pora wylewu, nazwano Achet. Jego cztery miesiące, w których Nilowy poziom wód wzrastał, nazywały się po kolei - Thot, Paophi, Athyr, Choiak. Okres jesienny trwał od 19 lipca do 15 listopada.
Pora wzrastania, czyli zima, miała nazwę Peret. Nilowa woda wtedy obniżała swój poziom, ale nie było jej mało, tylko umiarkowanie. Jego miesiące to - Tybi, Mechir, Phamenot, Pharmuti. Ta pora roku trwała od 16 listopada do 15 marca.
Szemu, czyli lato, to pora żniw. Woda Nilu obniżała się w tym okresie bardzo mocno. Miesiące trwania tej pory roku to Pachons, Pauni, Epiphi, Mesore. Czas kalendarzowy w egipskie lato przypadał od 16 marca do 13 lipca.
Czas od 14 do 18 lipca, to dni epagomenalne. Są to dni urodzin pięciu bóstw Egiptu. Każdy z tych dni odpowiada urodzinom jednego z pięciu bóstw.
Fajnie, warto wiedzieć :)
OdpowiedzUsuń