5. Jakie są etapy socjologicznych rozważań osądu?
Każdy człowiek, gdy poznaje coś mu nowego, tworzy swoje dociekania i oceny tejże rzeczy/osoby/sytuacji. To normalne zjawisko, pomaga nam się czegoś trzymać, jeśli chodzi o subiektywne opinie każdej osoby. Przedstawię Wam 3 stany teoretyczne, które tworzymy w takiej sytuacji.
Pierwszy z nich nazywa się stanem teologicznym. Jest on oczywiście przemijający, gdyż jest to tylko jakiegoś rodzaju zarys tworzenia się naszego zdania/osądu na konkretny temat. Zazwyczaj bywa on bardzo mocno niedoskonały, gdyż opiera się na tym, co wpierw nam się wydaje.
Drugi z nich, następujący po tym pierwszym, nazywa się stanem metafizycznym. Jest również przejściowy, lecz może nam nieco namieszać w kwestii opinii na bazie naszych osobistych przemyśleń - właśnie z powodu nadmiernej subiektywności, zamiast obiektywnego podejścia do sprawy bywa bardzo mylący.
Trzeci z tych stanów nosi nazwę pozytywnego. Trzeba zaznaczyć, że jako jedyny z trzech jest najbardziej zbliżony do prawdziwego i sprawiedliwego osądu. Następuje po stanie drugim, pozwalając mu przekształcić się w opinię najbardziej trafną i zbliżoną do stanu faktycznego.
Komentarze
Prześlij komentarz